Sigue el blog por EMAIL. Seguir por EMAIL

viernes, 22 de julio de 2016

NRS-IMPORT Strzelanina w Monachium: 18-latek zabił 9 osób, ranił 16 a potem popełnił samobójstwo

NRS-IMPORT

Strzelanina w Monachium

Monachium przeżyło chwile grozy. Nie wiadomo było, czy w centrum handlowym Olympia działał szaleniec, czy zamachowiec. Okoliczności zbrodni wskazują raczej na szaleńca, ale policja prowadzi śledztwo w różnych kierunkach.
Deutschland Tödliche Schießerei in München
Policjanci z jednostek specjalnych w postawie strzeleckiej przed wejściem do centrum handlowego Olympia
W strzelaninie, do której doszło w piątek (22.07) wieczorem w wielkim centrum handlowym Olympia w Monachium, zginęło 9 osób a 16 zostało rannych, w tym trzy ciężko. Strzelał z pistoletu 18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego, który działał w pojedynkę. Pierwsze strzały oddał w barze McDonald's w pobliżu galerii handlowej, a potem strzelał w niej do przypadkowych klientów będących na zakupach. Poinformował o tym na konferencji prasowej o 2:25 w nocy prezydent, czyli komendant, monachijskiej policji Hubertus Andrä.
Szaleniec czy terrorysta?
Napastnik od "przynajmniej dwóch lat" mieszkał w Monachium. Nie był znany policji.Jego ciało znaleziono o wpół do dziewiątej wieczorem w piątek, w bocznej uliczce, w odległości około kilometra od kompleksu handlowego Olympia, powiedział Andrä. Tam też zabezpieczono pistolet, z którego strzelał. Wcześniej, podczas ucieczki z miejsca zbrodni, natknął się na patrol policjantów po cywilnemu, którzy wezwali go do zatrzymania i, widząc że nie reaguje, użyli broni. Nie wiadomo, czy napastnik został postrzelony. Odpowiedź na to pytanie da obdukcja jego zwłok.
Deutschland Olympia Einkaufszentrum in München Einsatzfahrzeug
Nocna konferencja prasowa monachijskiej policji. W środku siedzi komendant Andrä
W dalszym ciągu nic nie wiadomo o motywach działania sprawcy. Policja nie może na razie powiedzieć, czy działał w amoku, czy też jego czyn miał charakter zamachu terrorystycznego. W tej sprawie prowadzi się intensywne śledztwo. "Na razie wychodzimy z założenia, że mieliśmy do czynienia ze strzelaniną", oświadczył komendant monachijskiej policji.
Jeden czy trzech sprawców?
Przez dłuższy czas policja wychodziła z założenia, że napastników było trzech, i że byli uzbrojeni w karabiny, Nieporozumienie wzięło się stąd, że tuż po strzelaninie spod centrum handlowego z dużą prędkością odjechał samochód z dwoma mężczyznami. Policja uznała ten incydent za ucieczkę dwóch napastników z miejsca zbrodni. Później okazało się, że były to paniczna reakcja dwóch klientów przerażonych strzelaniną.
Sprawa ta zaważyła na ogłoszeniu w Monachium stanu nadzwyczajnego, wstrzymaniu ruchu komunikacji miejskiej, ewakuacji dworca głównego i zablokowaniu dróg dojazdowych do miasta. Po ustaleniu, że strzelający działał sam o trzeciej w nocy uruchomiono ponownie pociągi, metro, tramwaje i autobusy i odwołano stan "ostrego zagrożenia terrorystycznego".
Pełna mobilizacja policji
Monachijska policja stanęła na wysokości zadania, choć nie udało się jej ująć sprawcy. W sumie, w pościgu za nim uczestniczyło 2 tys. 300 policjantów i funkcjonariuszy służb specjalnych. Do Monachiu ściągnięto także słynną niemiecką jednostkę antyterrorystyczną GSG 9 i jej austriacki odpowiednik - oddział Cobra. Poprosiła o to strona niemiecka.
Deutschland Tödliche Schießerei in München
Pierwsze kwiaty na miejscu tragedii
Niemieckie media chwalą sprawność policji, która działała tak, jak gdyby w Monachium miało dojść do serii zamachów terrorystycznych w różnych punktach miasta, tak jak w Paryżu 13 listopada ubiegłego roku. Nie były to dzialania na wyrost, tylko - jak podkreślił szef monachijskiej policji - liczenie się przez władze z każdym możliwym scenariuszem.
W miarę krystalizowania się sytuacji odwoływano po kolei poszczególne kroki nadzwyczajne, takie jak wstrzymanie ruchu pociągów, czy stan ostrego pogotowia w szpitalach.
Deutschland Tödliche Schießerei in München
Sceny jak z filmu akcji: policyjne radiowozy na ulicach stolicy Bawarii
Bawarska policja na dużą skalę wykorzystała media społecznościwe, przez które informowano mieszkańców Monachium o rozwoju sytuacji i udzielano im wskazówek, jak mają się zachować. Rzecznik monachijskiej policji Marcus da Gloria Martins zebrał pochwały za rzeczową i spokojną postawę w chwilach największego napięcia i wyjątkowo sprawną politykę informacyjną, zwłaszcza przy użyciu Twittera i Facebooka.
Życie w Monachium wraca do normy
Od wczesnych godzin rannych życie w stolicy Bawarii stopniowo się normalizuje. Działa komunikacja miejska, policja zniosła blokady na drogach. Otwierane są sklepy i punkty usługowe. W mieście panuje spokój i "nastrój nadzwyczajnej powagi", jak donoszą niemieckie media. W miejscu, w którym zginęli zastrzeleni przez 18-latka ludzie przechodnie składają pierwsze kwiaty i zapalają znicze.
Publicar un comentario