Sigue el blog por EMAIL. Seguir por EMAIL

domingo, 2 de octubre de 2016

Obawy o przebieg Dnia Jedności Niemiec w Dreźnie


Ataki przy użyciu materiałów wybuchowych, atrapy bomby, płonące radiowozy oraz prostackie napaści werbalne na burmistrza Drezna. Atmosfera przed poniedziałkowymi obchodami jest napięta.
Deutschland | Dresden - Kuppeln der Kunstakademie und der Frauenkirche (picture-alliance/Bildagentur-online/Exss)
W nocy z soboty na niedzielę (1-2.10) w dzielnicy Drezna Neustadt spłonęły 3 radiowozy policyjne podpalone przez nieznanych sprawców. Nie było ofiar w ludziach, ale według policji czyn ten był umotywowany politycznie i pozostawał w związku z przygotowaniami do uroczystych obchodów Dnia Jedności Niemiec w poniedziałek (03.10). Opinię tę uzasadniono tym, że w pobliżu znaleziono na murze napis graffiti: „Całe Drezno nienawidzi policji”. Niemieckie media donoszą, że zatrzymano już podejrzanego o ten czyn dwudziestolatka.
Resultado de imagen de Jedności Niemiec w Dreźnie
Wzmożone środki ostrożności
W związku z przygotowaniami do centralnych obchodów Dnia Jedności Niemiec policja w Dreźnie pozostaje od wielu dni w stałym pogotowiu. Do miasta sprowadzono ponad 2600 policjantów. Wokół terenu w centrum Drezna, gdzie odbędą się główne uroczystości, umiejscowiono betonowe bloki, które mają zapobiec potencjalnym atakom przy użyciu płonących pojazdów, do których doszło we Francji w Nicei 14 lipca tego roku podczas świąta narodowego tego kraju zwanego popularnie Dniem Bastylii.
Deutschland Dresden Polizeifahrzeuge angezündet (picture-alliance/dpa/R. Halkasch)
Podpalony samochód policyjny
Wzmożone środki ostrożności w Dreźnie podyktowane są tym, że w nocy z ubiegłego poniedziałku na wtorek (26-27.09) doszło do eksplozji ładunków wybuchowych przed meczetem i centrum kongresowym. Jak poinformowała policja, ataki te miały najprawdopodobniej podłoże ksenofobiczne. Policja i służby pracują w związku z tym w trybie kryzysowym, gdyż w uroczystościach w Operze Sempera, w poniedziałek (03.10) w stolicy Saksonii udział wezmą m.in. prezydent Niemiec Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel oraz przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.
Resultado de imagen de Jedności Niemiec w Dreźnie
Skandal przed ratuszem
Do nieprzyjemnego incydentu doszło tymczasem pod ratuszem, kiedy burmistrz Drezna Dirk Hilbert podejmował w nim przedstawicieli trzech gmin muzułmańskich. Zwolennicy antyislamskiego ruchu Pegida obrzucili burmistrza obelgami i wyzwiskami. Ponadto przed ratuszem demonstrowała spora grupa osób przeciwnych zasłanianiu twarzy przez muzułmanki. Kiedy jeden z protestujących został odprowadzony przez policję, doszło do zamieszek.
Deutschland | Bürgerfest zum Tag der Deutschen Einheit in Dresden (picture-alliance/dpa/S. Kahnert)
Festyn ludowy na Starym Rynku w Dreźnie
Centralne obchody Dnia Jedności Niemiec w Dreźnie rozpoczęły się już w sobotę (01.10) wielkim festynem na Starym Rynku.
W niedzielę (02.10) mieszkańcy Drezna mogli zwiedzać landowy parlament, a wieczorem przewidziano na rynku w centrum starego miasta świetlną iluminację.
Według szacunków policji w centralnych uroczystościach w poniedziałek weźmie udział około 250 tys. osób.
Resultado de imagen de Jedności Niemiec w Dreźnie
Szef klubu poselskiego SPD w Bundestagu Thomas Oppermann wezwał mieszkańców Drezna do antyprotestów mówiąc tabloidowi „Bild am Sonntag” , że właśnie w tym dniu „powinno się wstrzymać takich ludzi z ich nienawiścią i hasłami podburzającymi do agresji”. W opinii Oppermanna osoby sprzyjające ruchowi Pegida "obrażają nie tylko przedstawicieli państwa, ale całe Niemcy".Zapowiedziane są też liczne demonstracje, w tym m.in. antyislamskiego ruchu Pegida, która odbędzie się pod hasłem: „wymerklować i wygauckować”(aluzja do nazwisk kanclerz i prezydenta RFN).
Resultado de imagen de Jedności Niemiec w Dreźnie

Szefowa klubu Zielonych Katrin Goering-Eckardt określiła sytuację w Dreźnie mianem „groteski”. Po jednej stronie, jak oświadczyła w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”,  odbywa się „barwny festyn ludowy, na którym całe Niemcy świętują swoją różnorodność”. Po drugiej stronie znajduje się  „mała grupka pseudopatriotów w złym humorze”.
Resultado de imagen de Jedności Niemiec w Dreźnie
Zdaniem minister ds. rodziny Manueli Schwesig (SPD) Drezno „szczególnie potrzebuje w tym roku tego święta”. Gdyż, jak powiedziała w niedzielę (02.10) dziennikom z grupy wydawców Funke, wielu zaangażowanych obywateli w Saksonii, którzy potępiają zamachy i zamieszki, otrzymuje zbyt mało uwagi, na jaką niewątpliwie zasługują. Tymczasem to właśnie oni, powiedziała, powinni  być mocniej wspierani przez polityków.
Resultado de imagen de Jedności Niemiec w Dreźnie
Publicar un comentario