Sigue el blog por EMAIL. Seguir por EMAIL

domingo, 8 de mayo de 2016

Muzeum Historii Żydów Polskich zostało uhonorowane Europejską Nagrodą Muzealną Muzeum POLIN nagrodzone. „Wreszcie dobra wiadomość dla Polski" - pisze "Der Tagesspiegel"

KULTURA

Muzeum POLIN nagrodzone. „Wreszcie dobra wiadomość dla Polski" - pisze "Der Tagesspiegel"

Muzeum Historii Żydów Polskich zostało uhonorowane Europejską Nagrodą Muzealną. To pierwsza nagroda dla Polski. „Jeszcze Polska nie zginęła” – pisze "Der Tagesspiegel", podkreślając "programowy" charakter nagrody.
Museum der Geschichte der polnischen Juden in Warschau
Dokumentacja 1000 lat historii polskich Żydów
To wprawdzie informacja nie z Polski, lecz z zagranicy, ale przynajmniej jest to „nareszcie dobra wiadomość” dotycząca naszego kraju, pisze niemiecka gazeta. Muzeum pokonało prawie 50 rywali. I choć budynek muzeum ma zniewalającą architekturę i mieści w sobie imponującą wystawę o tysiącletniej historii polskich Żydów, to za werdyktem, ogłoszonym podczas weekendu w hiszpańskim San Sebastian, stoją nie tylko względy estetyczne.
Museum der Geschichte der polnischen Juden in Warschau
Muzeum POLIN na terenie byłego getta w Warszawie
Nagroda nie estetyczna, lecz "programowa"
W Polsce, która pod rządami PiS odcina się od struktur demokratycznych, należy tę nagrodę rozumieć także programowo, pisze dziennik. Jurorzy piszą w uzasadnieniu werdyktu, że w muzeum zwiedzający je zostają skonfrontowani ze stale aktualnym pytaniem, „jak dalece koegzystencja może przekształcić się w całkowite zniszczenie ludności i kultury”. Odnosi się to wprawdzie do historii, lecz także dziś „trafia w nerw w kraju, którego rząd podważa najważniejsze osiągnięcia ostatnich 25 lat, począwszy od trójpodziału władzy, po wolność mediów”.

Siła buntu w PolakachTym bardziej, że PiS jest przeciwko konfrontacji z pewnymi faktami historycznymi, tymczasem muzeum POLIN dokumentuje takie wydarzenia jak pogromy Żydów w Polsce po 1945 roku, czy antysemicka czystka epoki Gomułki. Rządzący wolą o takich faktach nie przypominać. Agnieszka Holland w niedawnym wywiadzie dla „Die Welt” opowiadała o tym, w jaki sposób państwowa telewizja opatrzyła krytycznymi komentarzami nagrodzoną Oskarem „Idę” – film, który opowiada o mordzie dokonanym przez Polaków na Żydach w czasie okupacji.

„Der Tagesspiegel” dodaje, że ramię w ramię z rządem idzie Kościół katolicki, pracując nad wizerunkiem Polski jako „bastionu chrześcijaństwa” i ruszając z krucjatą na rzecz absolutnego zakazu aborcji. Wielotysięczne tłumy wychodzą w proteście na ulice, a to pokazuje, że jest jeszcze siła w Polakach, by się przeciwstawiać. „I to jest, w coraz mroczniejszych czasach, dobra wiadomość dla Polski. I z Polski” – konkluduje dziennik.
Publicar un comentario