Sigue el blog por EMAIL. Seguir por EMAIL

jueves, 5 de mayo de 2016

Kanclerz Niemiec i premier Włoch skrytykowali przygotowania Austrii do wprowadzenia kontroli granicznych na przełęczy Brenner.....

Merkel i Renzi krytykują plany Austrii

Kanclerz Niemiec i premier Włoch skrytykowali przygotowania Austrii do wprowadzenia kontroli granicznych na przełęczy Brenner. „To więcej niż granica, to symbol” – powiedział Matteo Renzi.
Italien Rom Merkel und Matteo Renzi
Możliwe przywrócenie kontroli granicznych na przełęczy Brenner to dla Angeli Merkel „niewłaściwe rozwiązanie”. – Zrobię wszystko, by problem migrantów rozwiązać inaczej niż przy pomocy zamkniętych granic – powiedziała kanclerz Niemiec po spotkaniu z premierem Włoch Matteo Renzim w Rzymie. – Nie możemy się nawzajem zawodzić, tylko musimy współpracować – dodała. Szczególnie kraje z granicami zewnętrznymi UE, takimi jak Włochy, Grecja, Malta i Cypr muszą doznać wsparcia.
Również Renzi skrytykował przygotowania Austrii do ewentualnych kontroli na głównym przejściu granicznym między Włochami i Austrią. Taki krok jest nawet w okolicznościach wyjątkowych nieprawidłowy, ale „takiego stanu teraz nie mamy” – stwierdził premier Włoch. Obecnie do włoskich wybrzeży przybywa mniej uchodźców niż w 2014 roku i tylko niewiele więcej niż przed rokiem. – Przełęcz Brenner jest czymś więcej niż granicą, to symbol – powiedział Renzi.
Austria chce postawić ogrodzenie na przełęczy na wypadek powstania nowego szlaku uchodźczego z Libii do Włoch.

Premier Włoch podkreślał ponadto potrzebę rozwoju nowej „strategii dla Afryki”, by uniknąć nowej fali uchodźców. Taka strategia musi zawierać także inwestycje w Afryce. – Włochy opowiadają się za strategią długoterminową, a Unia Europejska powinna odgrywać w niej rolę wiodącą – powiedział Renzi.Spotkanie z papieżem

Do niedawna większość uchodźców przybywających do UE kierowała się przez Morze Egejskie do Grecji, a stamtąd szlakiem bałkańskim do Niemiec, Austrii i innych krajów. Po zamknięciu tego szlaku na początku marca i zawarciu porozumienia UE-Turcja w sprawie deportacji uchodźców, nielegalni migranci mogą wykorzystać nowe szlaki, wiodące m.in. przez Afrykę Północną do Włoch.
Kanclerz Merkel udała się do Rzymu z okazji przyznania nagrody im. Karola Wielkiego papieżowi Franciszkowi. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w piątek 6 maja w Watykanie. Wcześniej papież spotka się z Angelą Merkel na prywatnej audiencji.
Publicar un comentario